CHEVROLET Malibu 2.4L Flexfuel 4AT (174 HP)
2008–2012
175
bhp
Power
9.8
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
25
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2384cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 175bhp |
| Power | 130.5kW |
| Torque | 230Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.8s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25mpg |
| Combined | 9.4L/100km |
| Urban | 11.2L/100km |
| Extra-Urban | 8.1L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4872mm |
| Width | 1786mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2852mm |
| Kerb Weight | 1549kg |
| Boot Capacity | 428L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |