CHEVROLET Malibu 2.5L ECOTEC 6AT FWD (198 HP)
2012–2016
197
bhp
Power
9
s
0–100 km/h
128
mph
Top Speed
26
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2457cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 197bhp |
| Power | 147kW |
| Torque | 259Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9s |
| Top Speed | 206km/h |
| Top Speed | 128mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26mpg |
| Combined | 9L/100km |
| Urban | 9.4L/100km |
| Extra-Urban | 6.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4859mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1463mm |
| Wheelbase | 2738mm |
| Kerb Weight | 1560kg |
| Boot Capacity | 462L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |