CHEVROLET Malibu 3.6L V6 DOHC 6AT (252 HP)
2008–2012
252
bhp
Power
6.9
s
0–100 km/h
137
mph
Top Speed
20
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3564cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 252bhp |
| Power | 187.9kW |
| Torque | 340Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.9s |
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20mpg |
| Combined | 11.8L/100km |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 9L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4872mm |
| Width | 1786mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2852mm |
| Kerb Weight | 1655kg |
| Boot Capacity | 428L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |