CHEVROLET Matiz / Spark (M300) 1.0L 5MT (62 HP)
2009–2016
62
bhp
Power
15.5
s
0–100 km/h
60.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 936cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 62bhp |
| Power | 46kW |
| Torque | 150Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15.5s |
| Top Speed | 154km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 60.3mpg |
| Combined | 3.9L/100km |
| Fuel Tank | 34L |
Dimensions & Weight
| Length | 3640mm |
| Width | 1595mm |
| Height | 1521mm |
| Wheelbase | 2375mm |
| Kerb Weight | 1027kg |
| Boot Capacity | 170L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/65 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |