CHEVROLET Matiz / Spark (M300) 1.2L 5MT (82 HP)
2009–2016
82
bhp
Power
12.1
s
0–100 km/h
102
mph
Top Speed
46.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1206cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 82bhp |
| Power | 61kW |
| Torque | 111Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.1s |
| Top Speed | 164km/h |
| Top Speed | 102mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 46.1mpg |
| Combined | 5.1L/100km |
| Urban | 6.6L/100km |
| Extra-Urban | 4.2L/100km |
| Fuel Tank | 34L |
Dimensions & Weight
| Length | 3640mm |
| Width | 1595mm |
| Height | 1521mm |
| Wheelbase | 2375mm |
| Kerb Weight | 939kg |
| Boot Capacity | 170L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155/70 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |