CHEVROLET Monte Carlo SS 3.5L V6 4AT FWD (211 HP)
2005–2007
211
bhp
Power
112
mph
Top Speed
26
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3500cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 211bhp |
| Power | 157kW |
| Torque | 290Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26mpg |
| Combined | 9L/100km |
| Urban | 11.2L/100km |
| Extra-Urban | 7.6L/100km |
| Fuel Tank | 64L |
Dimensions & Weight
| Length | 4996mm |
| Width | 1852mm |
| Height | 1417mm |
| Wheelbase | 2807mm |
| Kerb Weight | 1547kg |
| Boot Capacity | 447L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60/R16 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |