CHEVROLET Monte Carlo SS 3.9L V6 4AT FWD (242 HP)
2005–2007
243
bhp
Power
124
mph
Top Speed
23
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3900cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 243bhp |
| Power | 181kW |
| Torque | 328Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23mpg |
| Combined | 10.2L/100km |
| Urban | 12.4L/100km |
| Extra-Urban | 8.7L/100km |
| Fuel Tank | 64L |
Dimensions & Weight
| Length | 4996mm |
| Width | 1852mm |
| Height | 1417mm |
| Wheelbase | 2807mm |
| Kerb Weight | 1565kg |
| Boot Capacity | 447L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55/R17 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |