CHEVROLET Nomad 3.9 3MT (140 HP)
1955–1957
140
bhp
Power
14
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3859cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 140bhp |
| Power | 104.4kW |
| Torque | 386Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 14mpg |
| Combined | 16.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5017mm |
| Width | 1880mm |
| Height | 1544mm |
| Wheelbase | 2921mm |
| Kerb Weight | 1525kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 6.70 - 15 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |