CHEVROLET Nomad 4.3 V8 3MT (162 HP)
1955–1957
162
bhp
Power
13
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4344cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 162bhp |
| Power | 120.8kW |
| Torque | 348Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 13mpg |
| Combined | 18.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5017mm |
| Width | 1880mm |
| Height | 1544mm |
| Wheelbase | 2921mm |
| Kerb Weight | 1516kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 6.70 - 15 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |