CHEVROLET Nubira/Lacetti 4 door 1.6L 5MT FWD (109 HP)
2004–2009
107
bhp
Power
10.7
s
0–100 km/h
33.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 107bhp |
| Power | 80kW |
| Torque | 150Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.7s |
| Top Speed | 187km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.1mpg |
| Combined | 7.1L/100km |
| Urban | 9.2L/100km |
| Extra-Urban | 5.9L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4516mm |
| Width | 1725mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1180kg |
| Boot Capacity | 1215L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |