CHEVROLET Nubira/Lacetti 4 door 2.0L 5MT FWD (120 HP)
2004–2009
118
bhp
Power
25.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 118bhp |
| Power | 88kW |
| Torque | 171Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.8mpg |
| Combined | 9.1L/100km |
| Urban | 10.6L/100km |
| Extra-Urban | 7.3L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4516mm |
| Width | 1725mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1250kg |
| Boot Capacity | 1215L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |