CHEVROLET Nubira/Lacetti 4 door 2.0L D 5AT FWD (121 HP)
2004–2009
119
bhp
Power
10.6
s
0–100 km/h
117
mph
Top Speed
35.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1991cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 119bhp |
| Power | 89kW |
| Torque | 280Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.6s |
| Top Speed | 188km/h |
| Top Speed | 117mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.6mpg |
| Combined | 6.6L/100km |
| Urban | 8.4L/100km |
| Extra-Urban | 5.5L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4516mm |
| Width | 1725mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1295kg |
| Boot Capacity | 1215L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |