CHEVROLET Nubira/Lacetti Wagon 1.8L 4AT (122 HP)
2004–2009
120
bhp
Power
11.9
s
0–100 km/h
114
mph
Top Speed
26.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1799cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 120bhp |
| Power | 89.7kW |
| Torque | 165Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.9s |
| Top Speed | 183km/h |
| Top Speed | 114mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.1mpg |
| Combined | 9L/100km |
| Urban | 12.5L/100km |
| Extra-Urban | 6.9L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4580mm |
| Width | 1725mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1305kg |
| Boot Capacity | 1399L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55/R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |