CHEVROLET Nubira/Lacetti 2.0d 5MT FWD (122 HP)
2002–2004
120
bhp
Power
9.8
s
0–100 km/h
41.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1991cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 120bhp |
| Power | 89.7kW |
| Torque | 280Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.8s |
| Top Speed | 186km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 41.3mpg |
| Combined | 5.7L/100km |
| Urban | 7.1L/100km |
| Extra-Urban | 4.8L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4295mm |
| Width | 1725mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1280kg |
| Boot Capacity | 1036L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 95/55 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |