CHEVROLET Onix 1.0L 5MT FWD (78 HP)
2012–
77
bhp
Power
Engine
| Displacement | 999cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 77bhp |
| Power | 57.4kW |
| Torque | 94Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 3929mm |
| Width | 1704mm |
| Height | 1483mm |
| Wheelbase | 2527mm |
| Kerb Weight | 1012kg |
| Boot Capacity | 280L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/70 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |