CHEVROLET Onix 1.4L 6AT FWD (106 HP)
2012–
105
bhp
Power
12
s
0–100 km/h
106
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1398cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 105bhp |
| Power | 78kW |
| Torque | 136Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12s |
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Dimensions & Weight
| Length | 3929mm |
| Width | 1704mm |
| Height | 1483mm |
| Wheelbase | 2527mm |
| Kerb Weight | 1108kg |
| Boot Capacity | 280L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/70 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |