CHEVROLET Prisma 1.4L 5MT (98 HP)
2013–
97
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1389cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 97bhp |
| Power | 72kW |
| Torque | 126Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 4275mm |
| Width | 1963mm |
| Height | 1483mm |
| Wheelbase | 2527mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65/R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |