CHEVROLET RST Performance Package 6.2L V8 10AT RWD (420 HP)
2018–
Engine
| Displacement | 6200cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 5179mm |
| Width | 2045mm |
| Height | 1890mm |
| Wheelbase | 2946mm |
| Kerb Weight | 2493kg |
| Boot Capacity | 1464L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P285/45R 22 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |