CHEVROLET S-10 Extended Cab 2.2
1997–2003
119
bhp
Power
24
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2189cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 119bhp |
| Power | 89kW |
| Torque | 190Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24mpg |
| Combined | 9.8L/100km |
| Urban | 10.7L/100km |
| Extra-Urban | 8.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5202mm |
| Width | 1725mm |
| Height | 1593mm |
| Wheelbase | 3122mm |
| Kerb Weight | 1457kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/75 R15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |