CHEVROLET S-10 Extended Cab 4.3
1997–2003
180
bhp
Power
19
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4293cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 180bhp |
| Power | 134kW |
| Torque | 332Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19mpg |
| Combined | 12.4L/100km |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 10.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5202mm |
| Width | 1725mm |
| Height | 1593mm |
| Wheelbase | 3122mm |
| Kerb Weight | 1457kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/75 R15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |