CHEVROLET Silverado 1500 Crew Cab 5.3L V8 4AT RWD (315 HP)
2008–2012
315
bhp
Power
17.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5328cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 315bhp |
| Power | 234.9kW |
| Torque | 458Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17.5mpg |
| Combined | 13.4L/100km |
| Urban | 15.7L/100km |
| Extra-Urban | 11.8L/100km |
| Fuel Tank | 98L |
Dimensions & Weight
| Length | 5842mm |
| Width | 2029mm |
| Height | 1869mm |
| Wheelbase | 3645mm |
| Kerb Weight | 2339kg |
| Boot Capacity | 1506L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P24570 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |