CHEVROLET Silverado 1500 Double Cab 6.2 V8 EcoTec3 (4x4)
2013–2018
414
bhp
Power
14
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 6162cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 414bhp |
| Power | 309kW |
| Torque | 624Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 14mpg |
| Urban | 16.8L/100km |
| Extra-Urban | 11.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5843mm |
| Width | 2032mm |
| Height | 1877mm |
| Wheelbase | 3645mm |
| Kerb Weight | 2428kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |