CHEVROLET Silverado 1500 Extended Cab 6.0L V8 4AT RWD (367 HP)
2008–2012
367
bhp
Power
16
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5967cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 367bhp |
| Power | 273.7kW |
| Torque | 508Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16mpg |
| Combined | 14.7L/100km |
| Urban | 16.8L/100km |
| Extra-Urban | 13.1L/100km |
| Fuel Tank | 98L |
Dimensions & Weight
| Length | 5847mm |
| Width | 2029mm |
| Height | 1869mm |
| Wheelbase | 3645mm |
| Kerb Weight | 2299kg |
| Boot Capacity | 1719L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P24570 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |