CHEVROLET Silverado 1500 Regular Cab 4.3L V6 EcoTec3 6AT (285 HP) (4x4)
2013–2018
282
bhp
Power
17
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4293cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 282bhp |
| Power | 210kW |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17mpg |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 10.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5222mm |
| Width | 2032mm |
| Height | 1883mm |
| Wheelbase | 3023mm |
| Kerb Weight | 2081kg |
| Boot Capacity | 1727L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |