CHEVROLET Silverado 2500 HD Crew Cab 6.6 V8 Duramax (4x4)
2013–2018
397
bhp
Power
Engine
| Displacement | 6604cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 397bhp |
| Power | 296kW |
| Torque | 1037Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Dimensions & Weight
| Length | 6083mm |
| Width | 2045mm |
| Height | 1987mm |
| Wheelbase | 3904mm |
| Kerb Weight | 3309kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |