CHEVROLET Silverado 2500 HD Double Cab 6.0L V8 Vortec (4x2) 6AT (360 HP)
2013–2018
355
bhp
Power
Engine
| Displacement | 5998cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 355bhp |
| Power | 265kW |
| Torque | 515Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 135L |
Dimensions & Weight
| Length | 5842mm |
| Width | 2045mm |
| Height | 1984mm |
| Wheelbase | 3663mm |
| Kerb Weight | 2791kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/75 R17 // 275/70 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |