CHEVROLET Silverado 2500 HD Regular Cab 6.6 V8 Duramax (4x4)
2013–2018
392
bhp
Power
Engine
| Displacement | 604cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 392bhp |
| Power | 292kW |
| Torque | 1037Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Dimensions & Weight
| Length | 5701mm |
| Width | 2035mm |
| Height | 1975mm |
| Wheelbase | 3393mm |
| Kerb Weight | 3094kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |