CHEVROLET Silverado 2500HD Extended Cab 6.6 V8 6AT (365 HP)
2008–2013
365
bhp
Power
16
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 6599cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 365bhp |
| Power | 272.2kW |
| Torque | 895Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16mpg |
| Combined | 14.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5850mm |
| Width | 2032mm |
| Height | 1951mm |
| Wheelbase | 3645mm |
| Kerb Weight | 2851kg |
| Boot Capacity | 1719L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | Lt245/75 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |