CHEVROLET Silverado 2500HD Regular Cab 6.0 V8 6AT (360 HP)
2007–2013
360
bhp
Power
13
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5967cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 360bhp |
| Power | 268.5kW |
| Torque | 515Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 13mpg |
| Combined | 18.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5707mm |
| Width | 2032mm |
| Height | 1938mm |
| Wheelbase | 3378mm |
| Kerb Weight | 2393kg |
| Boot Capacity | 1719L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | Lt245/75 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |