CHEVROLET Silverado 3500 HD Regular Cab 6.0L V8 Vortec 6AT (365 HP) (4x2)
2013–2018
359
bhp
Power
Engine
| Displacement | 5998cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 359bhp |
| Power | 268kW |
| Torque | 515Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 5458mm |
| Width | 2438mm |
| Height | 1973mm |
| Wheelbase | 3393mm |
| Kerb Weight | 2802kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |