CHEVROLET Silverado 3500HD Extended Cab 6.0 V8 6AT (360 HP)
2008–2013
359
bhp
Power
13
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5967cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 359bhp |
| Power | 268kW |
| Torque | 895Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 13mpg |
| Combined | 18.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 6330mm |
| Width | 2436mm |
| Height | 1930mm |
| Wheelbase | 4001mm |
| Kerb Weight | 2674kg |
| Boot Capacity | 2169L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | Lt225/75 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |