CHEVROLET Silverado 3500HD Regular Cab 6.0 V8 6AT (360 HP)
2008–2013
360
bhp
Power
14
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5967cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 360bhp |
| Power | 268.5kW |
| Torque | 515Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 14mpg |
| Combined | 16.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5715mm |
| Width | 2436mm |
| Height | 49378mm |
| Wheelbase | 3378mm |
| Kerb Weight | 2217kg |
| Boot Capacity | 2169L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | Lt225/75R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |