CHEVROLET Silverado Hybrid 6.0 V8 Hybrid 4AT (333 HP)
2008–2013
333
bhp
Power
21.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5967cc |
| Cylinders | 8 |
| Power | 333bhp |
| Power | 248kW |
| Torque | 498Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.5mpg |
| Combined | 10.9L/100km |
| Urban | 11.2L/100km |
| Extra-Urban | 10.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5842mm |
| Width | 2029mm |
| Height | 1872mm |
| Wheelbase | 3645mm |
| Kerb Weight | 2559kg |
| Boot Capacity | 1506L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P265/65 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |