CHEVROLET Sonic Hatchback 5 Doors 1.4L Turbo 6AT FWD (138 HP)
2011–2016
138
bhp
Power
31
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1364cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 201Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31mpg |
| Combined | 7.6L/100km |
| Urban | 8.7L/100km |
| Extra-Urban | 6.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4039mm |
| Width | 1735mm |
| Height | 1516mm |
| Wheelbase | 2525mm |
| Kerb Weight | 1370kg |
| Boot Capacity | 538L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |