CHEVROLET Sonic Hatchback 5 Doors 1.8L 5MT FWD (137 HP)
2011–2016
133
bhp
Power
34.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1796cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 133bhp |
| Power | 99kW |
| Torque | 168Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.6mpg |
| Combined | 6.8L/100km |
| Urban | 5.6L/100km |
| Extra-Urban | 7.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4039mm |
| Width | 1735mm |
| Height | 1516mm |
| Wheelbase | 2525mm |
| Kerb Weight | 1230kg |
| Boot Capacity | 538L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |