CHEVROLET Sonic Hatchback 5 Doors 1.8L 6AT FWD (137 HP)
2011–2016
138
bhp
Power
8.3
s
0–100 km/h
126
mph
Top Speed
32.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1796cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 169Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.3s |
| Top Speed | 203km/h |
| Top Speed | 126mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.7mpg |
| Combined | 7.2L/100km |
| Urban | 9.4L/100km |
| Extra-Urban | 6.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4039mm |
| Width | 1735mm |
| Height | 1516mm |
| Wheelbase | 2525mm |
| Kerb Weight | 1230kg |
| Boot Capacity | 538L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |