CHEVROLET Sonic RS 1.4L Turbo 6MT (140 HP)
2012–
138
bhp
Power
11
s
0–100 km/h
29
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1364cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 201Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11s |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29mpg |
| Urban | 8.1L/100km |
| Extra-Urban | 5.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4039mm |
| Width | 1735mm |
| Height | 1516mm |
| Wheelbase | 2525mm |
| Kerb Weight | 1244kg |
| Boot Capacity | 538L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P205/50R17 |
| Front Brakes | Vendetd Disks |
| Rear Brakes | Vented Disks |