CHEVROLET Sonic 1.8L 5MT (138 HP)
2016–
136
bhp
Power
26.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1796cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 136bhp |
| Power | 101.5kW |
| Torque | 170Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.1mpg |
| Urban | 9L/100km |
| Extra-Urban | 6.7L/100km |
| Fuel Tank | 46L |
Dimensions & Weight
| Length | 4417mm |
| Width | 1735mm |
| Height | 1516mm |
| Wheelbase | 2525mm |
| Boot Capacity | 422L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |