CHEVROLET Spark EV 105 kW (143 HP)
2013–2016
141
bhp
Power
7.9
s
0–100 km/h
90
mph
Top Speed
Engine
| Fuel Type | Electric |
| Power | 141bhp |
| Power | 105kW |
| Torque | 542Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.9s |
| Top Speed | 145km/h |
| Top Speed | 90mph |
Dimensions & Weight
| Length | 3721mm |
| Width | 1628mm |
| Height | 1590mm |
| Wheelbase | 2375mm |
| Kerb Weight | 1346kg |
| Boot Capacity | 272L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/55R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |