CHEVROLET Spark 1.4L CVT FWD (98 HP)
2018–
97
bhp
Power
33.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1399cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 97bhp |
| Power | 72.1kW |
| Torque | 127Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.1mpg |
| Combined | 7.1L/100km |
| Urban | 7.8L/100km |
| Extra-Urban | 6.2L/100km |
| Fuel Tank | 34L |
Dimensions & Weight
| Length | 3635mm |
| Width | 1595mm |
| Height | 1483mm |
| Wheelbase | 2385mm |
| Boot Capacity | 314L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/55R15 Als |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |