CHEVROLET Spin 1.3L 5MT FWD (75 HP)
2012–
74
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1485cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 74bhp |
| Power | 55kW |
| Torque | 190Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 53L |
Dimensions & Weight
| Length | 4361mm |
| Width | 1735mm |
| Height | 1664mm |
| Wheelbase | 2619mm |
| Boot Capacity | 711L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs 256 X 24Mm |
| Rear Brakes | Drums 230 X 45Mm |