CHEVROLET Spin 1.8L ECONO.FLEX Ethanol
2012–
106
bhp
Power
10.6
s
0–100 km/h
107
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1796cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 106bhp |
| Power | 79kW |
| Torque | 161Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.6s |
| Top Speed | 172km/h |
| Top Speed | 107mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 53L |
Dimensions & Weight
| Length | 4361mm |
| Width | 1735mm |
| Height | 1664mm |
| Wheelbase | 2619mm |
| Kerb Weight | 1202kg |
| Boot Capacity | 711L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs 256 X 24Mm |
| Rear Brakes | Drums 230 X 45Mm |