CHEVROLET SSR 5.3L V8 4AT (290 HP)
2003–2006
286
bhp
Power
7.7
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
17
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5327cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 286bhp |
| Power | 213kW |
| Torque | 441Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.7s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17mpg |
| Combined | 13.8L/100km |
| Urban | 17L/100km |
| Extra-Urban | 9L/100km |
| Fuel Tank | 95L |
Dimensions & Weight
| Length | 4862mm |
| Width | 1996mm |
| Height | 1631mm |
| Wheelbase | 2946mm |
| Kerb Weight | 1850kg |
| Boot Capacity | 665L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/45 R19 // 295/40 R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |