CHEVROLET SSR 6.0L V8 6MT (396 HP)
2003–2006
390
bhp
Power
5.3
s
0–100 km/h
137
mph
Top Speed
16
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5992cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 390bhp |
| Power | 291kW |
| Torque | 549Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.3s |
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16mpg |
| Combined | 14.7L/100km |
| Urban | 15.7L/100km |
| Extra-Urban | 12.4L/100km |
| Fuel Tank | 95L |
Dimensions & Weight
| Length | 4862mm |
| Width | 1996mm |
| Height | 1631mm |
| Wheelbase | 2946mm |
| Boot Capacity | 665L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/45 R19 // 295/40 R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |