CHEVROLET Suburban 5.3L V8 4AT RWD (300 HP)
1999–2006
295
bhp
Power
16
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5328cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 295bhp |
| Power | 220kW |
| Torque | 447Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16mpg |
| Combined | 14.7L/100km |
| Urban | 16.8L/100km |
| Extra-Urban | 13.1L/100km |
| Fuel Tank | 117L |
Dimensions & Weight
| Length | 5570mm |
| Width | 2002mm |
| Height | 1920mm |
| Wheelbase | 3302mm |
| Kerb Weight | 2228kg |
| Boot Capacity | 3693L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/70 R16 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |