CHEVROLET Suburban 6.0L AWD 4AT (356 HP)
2006–2013
351
bhp
Power
12
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5967cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 351bhp |
| Power | 262kW |
| Torque | 518Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 12mpg |
| Urban | 19.6L/100km |
| Extra-Urban | 15.7L/100km |
| Fuel Tank | 118L |
Dimensions & Weight
| Length | 5649mm |
| Width | 2009mm |
| Height | 1951mm |
| Wheelbase | 3302mm |
| Kerb Weight | 2912kg |
| Boot Capacity | 1291L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/70R17 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |