CHEVROLET Suburban 6.0L V8 4AT RWD (340 HP)
1999–2006
335
bhp
Power
Engine
| Displacement | 5967cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 335bhp |
| Power | 250kW |
| Torque | 508Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 117L |
Dimensions & Weight
| Length | 5570mm |
| Width | 2027mm |
| Height | 1946mm |
| Wheelbase | 3302mm |
| Kerb Weight | 2504kg |
| Boot Capacity | 3693L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/75 R16 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |