CHEVROLET Tahoe 3 doors 5.7L V8 4AT RWD (255 HP)
1991–1999
255
bhp
Power
15
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5733cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 255bhp |
| Power | 190.2kW |
| Torque | 447Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15mpg |
| Combined | 15.7L/100km |
| Urban | 16.8L/100km |
| Extra-Urban | 13.1L/100km |
| Fuel Tank | 113L |
Dimensions & Weight
| Length | 4788mm |
| Width | 1958mm |
| Height | 1814mm |
| Wheelbase | 2832mm |
| Kerb Weight | 2020kg |
| Boot Capacity | 2815L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P235/75 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |