CHEVROLET Tahoe 5 doors 5.7L V8 4AT AWD (253 HP)
1991–1999
250
bhp
Power
13
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5735cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 250bhp |
| Power | 186.1kW |
| Torque | 447Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 13mpg |
| Urban | 18.1L/100km |
| Extra-Urban | 13.8L/100km |
| Fuel Tank | 113L |
Dimensions & Weight
| Length | 5057mm |
| Width | 1941mm |
| Height | 1783mm |
| Wheelbase | 2985mm |
| Boot Capacity | 3480L |