CHEVROLET Tahoe 5 doors 5.7L V8 5MT AWD (213 HP)
1991–1999
210
bhp
Power
12
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5735cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 210bhp |
| Power | 156.7kW |
| Torque | 407Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 12mpg |
| Urban | 19.6L/100km |
| Extra-Urban | 15.7L/100km |
| Fuel Tank | 113L |
Dimensions & Weight
| Length | 5057mm |
| Width | 1941mm |
| Height | 1783mm |
| Wheelbase | 2985mm |
| Kerb Weight | 2329kg |
| Boot Capacity | 3480L |